Curriculum vitae lektorů a anotace příspěvků (317 kB)
Program mezinárodní konference Muzeum a změna V / The Museum and Change V, 22–24/11/2016, Praha |
||
22. listopadu 2016, úterý |
||
9:00–10:30 |
90 min. |
Registrace účastníků konference (foyer Velkého konferenčního sálu Národního archivu) |
|
|
|
10:30–11:00 |
30 min. |
Slavnostní zahájení mezinárodní konference Muzeum a změna V / The Museum and Change V (Velký konferenční sál Národního archivu) |
|
|
Moderátor: Zita Suchánková, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. |
|
|
|
|
|
Přivítání pod střechou Národního archivu Eva Drašarová, ředitelka Národního archivu |
|
|
|
|
|
Slavnostní projevy zástupců hlavních pořadatelů konference Ondřej Dostál, předseda Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. Vlastislav Ouroda, náměstek ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Česká komise pro UNESCO Jana Součková, předsedkyně Českého komitétu Modrého štítu |
|
|
|
11:00–13:00 |
120 min. |
I. blok: Role muzeí ve společnosti – historie a současnost |
|
|
Moderátor: Ondřej Dostál, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. |
|
|
|
11:00–11:30 |
30 min. |
Sociální a reflexivní úloha muzeí v současné společnosti |
|
|
Bruno César Brulon Soares, Federal University of the State of Rio de Janeiro – UNIRIO, Rio de Janeiro |
11:30–12:00 |
30 min. |
Muzeum – jen konzerva nebo pouhý prostor pro imaginace? |
|
|
Jan Dolák, Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, Katedra etnológie a muzeológie, Bratislava |
12:00–12:30 |
30 min. |
Muzeum v kultuře každodenního života |
|
|
Irina Сhuvilova, New Institute for Cultural Research, Moskva |
|
|
|
12:30–13:00 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
13:00–14:00 |
60 min. |
Přestávka na oběd |
|
|
|
14:00–15:30 |
90 min. |
I. blok: Role muzeí ve společnosti – historie a současnost, pokračování |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
14:00–14:15 |
15 min. |
Technické muzeum současnosti |
|
|
Karel Ksandr, Národní technické muzeum, Praha |
14:15–14:30 |
15 min. |
Centrum umění Szentendre: Zábava, Zapojení se, Vzdělávání |
|
|
Hajnal Kassai, Ferenczy Museum Centre, Szentendre |
14:30–14:45 |
15 min. |
Rakouské národní historické muzeum opožděno: Dům historie Rakousko |
|
|
Elisabeth Heimann, House of Austrian History, Vídeň |
14:45–15:00 |
15 min. |
Národní identita v muzeu ve vztahu ke konstruktivistickým teoriím učení v konsekvencích dnešní doby |
|
|
Veronika Kolaříková, Masarykova Univerzita, Pedagogická Fakulta, Katedra sociální pedagogiky, Brno |
|
|
|
15:00–15:30 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
15:30–16:00 |
30 min. |
Přestávka na kávu a občerstvení |
|
|
|
16:00–18:00 |
120 min. |
I. blok: Role muzeí ve společnosti – historie a současnost, pokračování |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
16:00–16:15 |
15 min. |
Sbírky a muzea jako nástroj panovnické a státní reprezentace a nástroj marketingu |
|
|
Pavel Holman, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav archeologie a muzeologie, Brno |
16:15–16:30 |
15 min. |
Česká politika dějin a muzea po roce 1989 |
|
|
Jakub Jareš, Univerzita Karlova v Praze, Ústav dějin a archiv, Praha |
16:30–16:45 |
15 min. |
Fenomén Pavilon Anthropos – 55 let muzea v měnící se společnosti |
|
|
Petr Kostrhun, Moravské zemské muzeum, Brno |
16:45–17:00 |
15 min. |
História, súčasnosť a perspektívy Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši |
|
|
Danka Šubová, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš |
|
|
|
17:00–17:30 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
17:30–18:00 |
30 min. |
Závěrečná diskuze k I. jednacímu dni konference |
|
|
|
18:00 |
|
Závěr I. jednacího dne |
|
|
|
|
|
|
23. listopadu 2016, středa |
||
9:00–18:00 |
|
II. jednací den konference (Velký konferenční sál Národního archivu) |
|
|
|
|
|
Registrace účastníků konference (foyer Velkého konferenčního sálu Národního archivu) |
|
|
|
9:00–10:30 |
90 min. |
II. blok: Aktuální demografické změny v domácím, středoevropském a evropském kontextu |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
9:00–9:30 |
30 min. |
Obyvatelstvo České republiky ve 20. století |
|
|
Ludmila Fialová / Alice Velková, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Katedra demografie a geodemografie, Praha |
9:30–10:00 |
30 min. |
Obyvatelstvo České republiky: stopy minulosti a očekávaný vývoj v nejbližších dekádách |
|
|
Boris Burcin / Tomáš Kučera, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Katedra demografie a geodemografie, Praha |
|
|
|
|
|
|
10:00–10:15 |
15 min. |
Současná imigrace do Evropy a situace v ČR |
|
|
Robert Stojanov, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Katedra sociální demografie a regionálního rozvoje, Praha |
|
|
|
10:15–10:30 |
15 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
10:30–11:00 |
30 min. |
Přestávka na kávu a občerstvení |
|
|
|
11:00–12:00 |
60 min. |
II. blok: Aktuální demografické změny v domácím, středoevropském a evropském kontextu – pokračování |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
11:00–11:15 |
15 min. |
Integrace migrantů v Evropě |
|
|
Lenka Pavelková, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Geografické migrační centrum – GEOMIGRACE, Praha |
11:15–11:30 |
15 min. |
Muzea a uprchlíci aneb Jak se mohou muzea angažovat v současné situaci v zemích, kde problém s uprchlíky skutečně je |
|
|
Helena Koenigsmarková, Uměleckoprůmyslové museum v Praze |
|
|
|
11:30–12:00 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
12:00–13:00 |
60 min. |
III. blok: Statistická východiska, ekonomické a technologické předpoklady změn společenské role muzeí |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
12:00–12:15 |
15 min. |
Stav muzejnictví z pohledu statistických dat |
|
|
František Šebek, Univerzita Pardubice, Filozofická fakulta, Ústav historických věd, Pardubice |
12:15–12:30 |
15 min. |
Perspektivy datové základny muzejní statistiky – Benchmarking muzeí |
|
|
Petr Macháček, Národní poradenské a informační středisko – NIPOS, Praha |
12:30–12:45 |
15 min. |
Muzejní značka kvality – systém registrace a akreditace muzeí a galerií v České republice |
|
|
Zdeněk Kuchyňka, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně / Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. |
|
|
|
12:45–13:00 |
15 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
13:00–14:00 |
60 min. |
Přestávka na oběd |
|
|
|
14:00–15:15 |
75 min. |
IV. blok: Vize a nástroje změny společenské role muzeí |
|
|
Moderátor: |
|
|
|
14:00–14:15 |
15 min. |
Muzeum 21. století a využití jeho soft power |
|
|
Jana Jiroutová, Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Katedra výtvarné výchovy, Olomouc |
14:15–14:30 |
15 min. |
Cesta ke světlu: Koncepce osvětlení Vévodského muzea Gotha |
|
|
Jörg Drewes, Head of Lighting Design in Germany |
14:30–14:45 |
15 min. |
Reflexe muzeí v přírodě na proměnu struktury a zájmů návštěvníků |
|
|
Ilona Vojancová, Soubor lidových staveb Vysočina, Hlinsko v Čechách |
|
|
|
14:45–15:15 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
15:15–15:45 |
30 min. |
Přestávka na kávu a občerstvení |
|
|
|
15:45–18:00 |
135 min. |
Muzeum, muzeologie a studenti II: Studentská sekce konference Muzeum a změna V / The Museum and Change V |
|
|
Moderátoři: Lucie Jagošová, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav archeologie a muzeologie, Oddělení muzeologie, Brno / / Jan Dolák, Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, Katedra etnológie a muzeológie, Bratislava |
|
|
|
15:45–16:00 |
15 min. |
Kultúrne dedičstvo vo vybraných obciach Stredného Pohronia |
|
|
Bronislava Šajgalíková, studentka oboru Muzeológie a kultúrne dedičstvo, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave |
16:00–16:15 |
15 min. |
Prezentace obuvi na veletrzích a v muzeích v Československu v období let 1969–1989 |
|
|
Magdaléna Trčálková, studentka oboru Muzeologie, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně |
16:15–16:30 |
15 min. |
Repliky na pôde múzeí |
|
|
Viliam Mezey, student oboru Muzeológie, Filozofická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre |
16:30–16:45 |
15 min. |
Restaurování vybraných souborů pravěkých a středověkých keramických nádob s ohledem na jejich uložení v depozitáři muzea |
|
|
Monika Hadová, studentka oboru Muzeologie, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně |
16:45–17:00 |
15 min. |
Prezentácia archeológie v teréne v projektoch blízkej budúcnosti na Slovensku |
|
|
Zuzana Cibuľová, studentka oboru Muzeológie, Filozofická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre |
17:00–17:15 |
15 min. |
Nová etnografická expozícia vo Vajnoroch |
|
|
Zuzana Lintnerová, studentka oboru Muzeológie a kultúrne dedičstvo, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave |
17:15–17:30 |
15 min. |
Príprava zriadenia múzejného zariadenia v obci Hlboké |
|
|
Romana Nošková, studentka oboru Muzeológie a kultúrne dedičstvo, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave |
17:30–17:45 |
15 min. |
|
|
|
Tereza Žbánková, studentka oboru Muzeologie, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně |
|
|
|
17:45–18:00 |
15 min. |
Závěrečná diskuse k II. jednacímu dni konference |
|
|
|
18:00 |
|
Závěr II. jednacího dne konference |
|
|
|
19:00–20:00 |
|
Volné prohlídky vybraných expozic a výstav Národního technického muzea |
|
|
|
20:00 |
|
Společenské setkání účastníků konference Muzeum a změna V / The Museum and Change V, Národní technické muzeum |
|
||
|
||
|
||
|
||
24. listopadu 2016, čtvrtek |
||
9:00–16:00 |
|
III. jednací den konference (Velký konferenční sál Národního archivu) Pořádán ve spolupráci s Českým komitétem Modrého štítu |
|
|
|
|
|
Registrace účastníků konference (foyer Velkého konferenčního sálu Národního archivu) |
|
|
|
9:00–11:00 |
120 min. |
IV. blok: Vize a nástroje změny společenské role muzeí, archivů a dalších paměťových institucí – Digitalizace |
|
|
Moderátor: Jana Součková, Český komitét Modrého štítu |
|
|
|
9:00–9:30 |
30 min. |
Informace o současném postupu strategie digitalizace ČR |
|
|
Josef Praks, Ministerstvo kultury ČR, Praha |
9:30–10:00 |
30 min. |
Právní aspekty digitalizace |
|
|
Ivan David, Národní filmový archiv / KMVS, advokátní kancelář, s. r. o., Praha |
10:00–10:15 |
15 min. |
Skúsenosti z realizácie projektu Digitálne múzeum |
|
|
Martin Pražienka, Digitalizačné centrum, Múzeum Slovenského národného povstania, Banská Bystrica |
10:15–10:30 |
15 min. |
Nové nástroje pro evidenci a prezentaci sbírek muzejní povahy v České republice – novinky v CES a DEMUS |
|
|
Ivo Rožnovský, Moravské zemské muzeum, Metodické centrum pro informační technologie v muzejnictví – CITeM, Brno |
|
|
|
10:30–11:00 |
30 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
11:00–11:30 |
30 min. |
Přestávka na kávu a občerstvení |
|
|
|
11:30–13:00 |
90 min. |
IV. blok: Vize a nástroje změny společenské role muzeí – Digitalizace – pokračování |
|
|
Moderátor: Jiří Smitka, Státní oblastní archiv v Praze |
|
|
|
11:30–11:45 |
15 min. |
Zpřístupnění digitalizovaných materiálů |
|
|
Emilie Benešová, Národní archiv, Praha |
11:45–12:00 |
15 min. |
Digitalizace a ochrana archivního kulturního dědictví – fikce nebo realita? |
|
|
Karel Koucký, Státní oblastní archiv v Praze – SokA Kladno |
12:00–12:15 |
15 min. |
eBadatelena ABS: Možnost dálkového zpřístupnění s ohledem na platnou legislativu |
|
|
Petr Zeman, Archiv bezpečnostních složek, Praha |
12:15–12:30 |
15 min. |
Interaktivní expozice splňující nároky návštěvníků 21. století |
|
|
Viktor Plass, AV Media, a. s., Praha |
12:30–12:45 |
15 min. |
Biodiversity Heritage Library (BHL): Cesta od papíru k digitální formě |
|
|
Ondřej Dostál, Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, Brno |
|
|
|
12:45–13:00 |
15 min. |
Koreferáty a diskuze |
|
|
|
13:00–14:00 |
60 min. |
Přestávka na oběd |
|
|
|
14:00–16:00 |
120 min. |
IV. blok: Vize a nástroje změny společenské role muzeí – Digitalizace – pokračování |
|
|
Moderátor: Vladimíra Hradecká, Český komitét Modrého štítu |
|
|
|
14:00–14:15 |
15 min. |
Propojení nejen audiovizuální a fotografické projekce pro prezentaci instrumentáře tradiční lidové hudby |
|
|
Jiří Höhn, Národní ústav lidové kultury, Strážnice |
14:15–14:30 |
15 min. |
Digitalizace historických fotografií s ohledem na požadavek archivní kvality |
|
|
Ladislav Bezděk, Národní památkový ústav, Praha |
14:30–14:45 |
15 min. |
Digitální zpřístupnění fondů Národní knihovny ČR: Postupy a zkušenosti |
|
|
Adolf Knoll, Národní knihovna ČR, Praha |
14:45–15:00 |
15 min. |
Registr sbírek výtvarného umění |
|
|
Vladimíra Mazačová, Rada galerií ČR / Alena Uxová, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě |
15:00–15:15 |
15 min. |
Problematika zpřístupňování digitalizovaných archiválií v praktických příkladech |
|
|
Karolína Šimůnková, Národní archiv, Praha |
|
|
|
15:15–15:30 |
15 min. |
Koreferáty a diskuse |
|
|
|
15:30–16:00 |
30 min. |
Závěrečná diskuse k III. jednacímu dni konference |
|
|
|
16:00 |
|
Slavnostní zakončení konference Muzeum a změna V / The Museum and Change V |