2. 9. 2008

Zlatá stezka. Historický a archeologický výzkum středověké obchodní cesty.

František Kubů - Petr Zavřel

1. Úsek Prachatice - státní hranice. České Budějovice 2007, Kč 280,- + poštovné a balné

2. Úsek Vimperk - státní hranice. České Budějovice 2007, 230 stran, Kč 290,- + poštovné a balné

Tyto dvě výpravné a bohatě ilustrované knihy jsou prvním a druhým dílem plánované řady pěti svazků, do kterých budou uloženy výsledky dvacetiletého výzkumu Zlaté stezky, slavné středověké obchodní cesty, která spojovala české země s německým Podunajím a po které se dopravovala především sůl z alpských ložisek do Čech. Tento výzkumný projekt provádějí vydavatelé této knižní řady Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Prachatické muzeum v Prachaticích. První dva svazky jsou věnovány českým částem prachatické a vimperské větve Zlaté stezky, třetí svazek představí českou část kašperskohorské větve, čtvrtý zmapuje všechny německé části této komunikace a pátý shrne problematiku Zlaté stezky populární formou z mnoha úhlů a pohledů.

Každý svazek je koncipován tak, aby sloužil nejen zájemcům o dějiny Zlaté stezky, ale také obecněji všem čtenářům, kteří se chtějí dozvědět něco nového o širokém území centrální Šumavy a přilehlých oblastí po obou stranách česko-německé hranice. Každý svazek je použitelný i samostatně a zájemci o konkrétní území si mohou koupit jen příslušný díl. Vždy se dozvědí o komunikačním systému Zlaté stezky, získají přehled o historických pramenech a literatuře o Zlaté stezce, v každém díle o pravěku a historii příslušného území a autoři objasní koncepci a metodu svého výzkumu. Jádrem každého svazku je podrobný popis trasy příslušné větve Zlaté stezky a dokumentace veškerých jejích dochovaných pozůstatků v terénu. O zajímavostech podél trasy informují speciální exkurzy. Představu o trase a o výsledcích výzkumu si každý čtenář udělá také z množství fotografií, nákresů, plánů a mapek, které doprovázejí text. Knihy jsou doplněny obsáhlým soupisem literatury o Zlaté stezce a česko-německými rejstříky.