Asociace muzeí a galerií ČR - Dění v oboru
24. 11. 2009

Bydlení 1900-1920

Nová dlouhodobá expozice v Trmalově vile

Trmalova vila – Kotěrovo centrum zpřístupňuje pro veřejnost od 2. 12. 2009 novou dlouhodobou expozici Bydlení 1900-120. Výstava významným způsobem doplňuje a obohacuje zde již dříve vystavené soubory nábytku architekta Jana Kotěry. Expouzice představí vrcholový design (Jan Kotěra, Pavel Janák), ale ukáže i anonymní sériový design předmětů denní potřeby.
Významný soubor nábytku byl navržen v letech 1919-1920 pro Dr. Antonína Heverocha, známého psychiatra. Kotěra mu vybavil jídelnu s pracovnou. Tento soubor bude doplněn jídelním servisem, příbory, ale také dobovým dominem a dalšími kratochvilnými pomůckami.
Soubor bílé ložnice, z doby kolem roku 1916, představuje ukázku soukromého prostoru se všemi náležitostmi i dnes zapomenutými kuriozitami. Každý si vybaví masážní elektrický stroj z filmu Postřižiny, který nechybí ani v Trmalově vile. Dobové lavabo reprezentuje důraz na hygienu, který se neustále zvyšoval. Neřesti připomíná dřevěná kuřácká souprava, šampusové skleničky nebo secesně zdobený kávový servis.
Hřebem expozice je jedna z kubistických dóz architekta a návrháře Pavla Janáka, svého času hlavního architekta Pražského Hradu a jednoho z vůdčích osobností české moderní architektury. Janák byl žákem Otty Wagnera, stejně jako Kotěra, ale byl o generaci mladší.
Expozice bude slavnostně otevřena 1. 12. 2009 v 17.00 hodin. Od tohoto data se také mírně upraví režim prohlídek – úterý až pátek budou zhruba hodinové prohlídky vily ve 12.00, 14.00 a 16.00, o víkendu přibude ještě ranní prohlídka v 10.00. Ve vile se také nachází knihkupectví architektury s exkluzivním prodejem edice Slavné vily, Slavné stavby, ale také s celou řadou dalších publikací o architektuře, s otevírací dobou úterý až neděle 10.00-18.00 hodin.

Speciální prohlídka nové expozice pro novináře 1. 12. 2009 v 16.30 hodin. Prosím včas rezervujte na l.zikmund@foibos.cz.

Ladislav Zikmund-Lender
ředitel

teoretik umění, kurátor

Více na www.trmalovavila.cz

Pozvánka  Dokument PDF (1244 kB)

Tisková zpráva  Dokument PDF (81 kB)

Náměty posílejte nejpozději do 27. listopadu 2023

Termín pro podání žádostí je do 31. března 2023

1.–3. listopad 2022 v Multifunkční kulturní centrum v Hlinsku

4. listopadu 2021 v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Jak zjistit novinky z oblasti muzejnictví?

Chcete se dozvědět, ve kterém muzeu nebo galerii hledají nové zaměstnance, jaké zajímavé publikace v oboru právě vyšly, anebo jaké putovní výstavy nabízejí české muzejní instituce k zapůjčení? Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!

Muzejní aktuality Kontaktujte nás